Krótko o dentystach i ich gabinetach

ogii. W Polsce tytuł lekarza dentysty i ograniczone prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Pełne prawo wykonyw

Krótko o dentystach i ich gabinetach protetyka jastrzębie

Dentysta w Wikipedii

Lekarz dentysta (lekarz stomatolog), pot. dentysta (z łac. dens dopełniacz dentis "ząb") ? osoba uprawniona do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii.

W Polsce tytuł lekarza dentysty i ograniczone prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Pełne prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskuje się pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (przed rokiem 2013) oraz po odbyciu rocznego stażu podyplomowego(dotyczy wyłącznie osób kończących studia przed 1 października 2016).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lekarz_dentysta


Zakres usług dentystycznych

Chociaż większość osób udających się do dentysty ma na celu wyleczenie ubytków w zębach, coraz częściej ostatnio możemy zauważyć, że zakres usług dentystycznych obejmuje coraz bardziej zróżnicowane działania. Przede wszystkim możemy zdecydować się na profesjonalne czyszczenie i piaskowanie zębów.

Trzeba przyznać, że takie usługi cieszą się największą popularnością wśród klientów. Oczywiście, stomatologia zajmuje się także medycyną estetyczną w zakresie uzębienia. Niejeden dentysta oferuje specjalne zabiegi, które mają nadać naszemu uśmiechowi szczególnego blasku. Ilość usług, na jakie możemy się zdecydować u dentysty jest z roku na rok coraz bardziej imponująca.


Zęby człowieka - cytat z Wikipedii

W stomatologii wyróżnia się następujące powierzchnie zęba:

powierzchnię podniebienną ? od strony podniebienia w szczęce lub językową w żuchwie;
powierzchnię przedsionkową ? od strony przedsionka jamy ustnej; zwana jest również wargową (w zębach przednich) lub policzkową (w zębach bocznych);
powierzchnię żującą w trzonowcach i przedtrzonowcach, guzek żujący w kłach a brzeg sieczny w siekaczach;
powierzchnię mezjalną od strony linii pośrodkowej ciała;
powierzchnię dystalną przeciwną do linii pośrodkowej ciała.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka