Kiedy warto udać się po pomoc do psychoterapeuty

. Zgodnie z nią podstawą objawów chorobowych są nieświadome popędy, którym cenzura (w rozumieniu funkcji aparatu psychicznego) nie pozwala na wkroczenie do świadomości i realizację. W efekcie tego stanu rzeczy muszą one szukać inn

Kiedy warto udać się po pomoc do psychoterapeuty psychoterapeuta Kraków

Psychoterapia psychodynamiczna Psychoanaliza i kilka faktów z Wikipedii

Terapia psychodynamiczna ? metoda terapii zaburzeń psychicznych, oparta na założeniach teorii psychoanalizy. Zgodnie z nią podstawą objawów chorobowych są nieświadome popędy, którym cenzura (w rozumieniu funkcji aparatu psychicznego) nie pozwala na wkroczenie do świadomości i realizację. W efekcie tego stanu rzeczy muszą one szukać innej drogi ujścia. Tą drogą okazują się być objawy neurotyczne.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia_psychodynamiczna


Co z samopomocą?

Istnieje wiele poradników samopomocy psychologicznej jak na przykład 'program 12 kroków', który ma związek ze zrywaniem z nałogiem (Anonimowi Alkoholicy). Jednak takie poradniki są szeroko krytykowane przez środowisko badaczy i psychologów, ponieważ nie jest to pomoc zindywidualizowana pod konkretnego pacjenta.

Sprawa to, że skuteczność takich podręczników może mieć odwrotne skutki do zamierzonych i pogłębiać problem zamiast go rozwiązać. W przypadku depresji może dojść do pogłębienia ruminacji. Takie programy są też krytykowane ze względu na brak badań naukowych i kontrolnych na temat ich formuły oraz skuteczności. Krótko mówiąc samopomoc nie jest polecana dla osób z problemami, jedynie wizyta z dobrym psychologiem może pomóc.


Psychoterapia , encyklopedyczna definicja

Zasady dostępu do zawodu psychoterapeuty ustala najczęściej lokalne prawo lub dobrowolna organizacja zawodowa ? psychoterapia jest z reguły traktowana jako zawód zaufania publicznego, ograniczony wymogiem zawodowej certyfikacji i superwizji, i wykonywany przez osoby z wykształceniem psychologicznym lub psychiatrycznym, po dodatkowych szkoleniach.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia