30 lat temu w każdej szkole był gabinet dentystyczny i wszystkie dzieci miały dostęp do bezpłatnego leczenia. 12 września 2019 weszła w życie ustawa o obowiązku zapewnienia dzieciom opieki dentystycznej wg. której w każdej placówce powinien być stomatolog, a jeśli nie ma takiej możliwości dyrekcja musi wskazać miejsce, gdzie taki dyżur jest pełniony. Najnowsze badania wykazują, że ok. 90% dzieci w wieku 5-10 lat ma problem z chorobami zębów i dziąseł. Problem jest zatem poważny. Ale czy ustawa może coś zmienić, skoro NFZ od lat przyznaje mniej funduszy na usługi stomatologa? Szkoły nie mają zabezpieczonych funduszy mogących taką opiekę zapewnić. A jeśli nawet w szkołach jest gabinet dentystyczny, to od wielu lat nieużywany. Żaden dentysta nie zechce pracować na przestarzałym sprzęcie, który nie spełnia wymogów i więcej może przynieść szkód niż pożytku. A jeśli nawet szkoły zorganizują dyżury dentystyczne, to pełniący je lekarze zapewnią dzieciom tylko przegląd stanu uzębienia. Leczenie trzeba będzie przeprowadzić i tak gdzie indziej - prywatnie.
Wiele osób odczuwa silny stres, wręcz lęk przed wizytą u stomatologa. Pokonanie tego strachu nie jest łatwe, ale warto spróbować się przełamać, ponieważ tylko regularne wizyty u dentysty pomogą zadbać o wspaniały uśmiech i utrzymanie zębów w pełnym zdrowiu. Aby przełamać ten stres, warto wybrać gabinet dentystyczny, który będzie wzbudzał nasze największe zaufanie. Przede wszystkim warto sprawdzić, jakie opinie ma dentysta, do którego się wybierasz. Powinien mieć partnerski stosunek do pacjenta, skracać wytwarzający się między nimi dystans i budować zaufanie. Stomatolog powinien także wykazywać troskę o samopoczucie i komfort pacjenta podczas wykonywania zabiegu. Nie mniej ważny jest sam gabinet dentystyczny. Powinien być oczywiście czysty i schludny - to nie pozostawia najmniejszej wątpliwości. Ale ważne jest także to, żeby wzbudzał zaufanie i profesjonalne, eksperckie wrażenie. To może mocno wpłynąć na poczucie komfortu pacjenta i tym samym obniżyć jego poziom lęku i niepokoju przed zabiegiem.
Każda z Nas wie, że w ciąży należy szczególnie dbać o swoje zdrowie. Kobiety regularnie odwiedzają swoich ginekologów, którzy zlecają im różnego typu badania. Niestety w naszym kraju nadal jest dość niska świadomość na temat, tego, że w stanie błogosławionym należy odwiedzić również gabinet dentystyczny. Każdy dentysta potwierdzi, że przegląd stanu zębów w ciąży jest nie tylko bezpieczny, ale również zalecany. Pamiętajmy o tym, że próchnica to choroba zakaźna, którą bardzo łatwo jest zarazić niemowlaka. Nieprawdziwe jest często powielane zdanie, że w ciąży nie można leczyć zębów. Oczywiście, że można jednak oczywiście przed jakimkolwiek zabiegiem stomatolog powinien zostać poinformowany, że jesteśmy w ciąży po to, aby mógł wybrać leki bezpieczne dla kobiet w ciąży. Jeśli więc jeszcze w tej ciąży nie byłaś u swojego stomatologa, to koniecznie musisz to nadrobić. Polecam jak najszybciej zapisać się na wizytę, ponieważ czas ciąży często ma negatywny wpływ na stan naszego uzębienia, a żadna z nas nie chciałaby, aby jej dziecko od najwcześniejszych lat zmagało się przez nasze zaniedbanie z próchnicą.
Kiedy nie bolą nas zęby, często nawet o nich nie pamiętamy między jednym i kolejnym ich myciem. Myjesz zęby? Super - bardzo dobrze robisz, jednak to nie wystarczy na dłuższą metę. Drugim - obok mycia - podstawowym filarem dbania o zęby jest co jakiś czas ich kontrola przez lekarza. Stomatolog jest w stanie dość szybko określić stan nie tylko zębów, ale i dziąseł, o których często zapominamy. Czasem to nie ząb boli i jest chory, a właśnie dziąsło. Dentysta zleci wtedy prześwietlenie miejscowe i będzie mógł zalecić dalsze działania. Ból w jamie ustnej sam nie przejdzie. Ząb z próchnicą sam się nie wyleczy - dziura nie zniknie. Gabinet dentystyczny zapewni pacjentowi takie warunki, że ewentualne cierpienie (często demonizowane) potrwa tu krócej, niż to spowodowane bezpośrednio próchnicą lub inną chorobą np. w dziąśle. Trochę to czasem dziwne: bać się dentysty, a godzić się na cierpienie z powodu bólu, który sam nie przejdzie na stałe. To trochę przewrotne. Najlepsze rozwiązanie? Iść do stomatologa, zanim zacznie boleć.
Wszyscy od czasu do czasu do niego chodzimy, ale czy aby na pewno wiemy, czym dokładnie się on zajmuje i kim tak właściwie jest? Stomatolog z całą pewnością zalicza się do grona lekarzy. By przygotować się do wykonywania pracy musiał ukończyć pięcioletnie studia, zdać egzamin końcowy i uzyskać odpowiedni tytuł. Wieloletnie doświadczenie niemalże od razu pozwala mu przejść do konkretnego działania. To właśnie z tego powodu nawet taki młody i teoretycznie początkujący lekarz może otworzyć swój własny gabinet dentystyczny i z powodzeniem go prowadzić. Zwróćmy jednak uwagę na to, że dentyści specjalizują się w odrębnych dziedzinach medycznych. Zanim więc zgłosimy się do któregoś z tych lekarzy, pomyślmy, z czym tak naprawdę mamy problem i czym chcielibyśmy się zająć. Takim podstawowym dla nas lekarzem okaże się dentysta zajmujący się stomatologią zachowawczą z endodoncją. Jeżeli więc wciąż nie wiemy, co tak naprawdę nam dolega, to do niego powinniśmy się zgłosić, by przeprowadzić wizytę kontrolną.