Choroby układu nerwowego: Choroba devica

ym tak naprawdę jest choroba Devica? Czym charakteryzuje się to schorzenie? Podczas tego niezwykle rzadkiego schorzenia występuje wiele różnych objawów, które mogą wskazywać także na występowanie innych chorób. Jako główne objawy

Choroby układu nerwowego: Choroba devica

Czym jest choroba Devica?

Choroba Devica to schorzenie należące do chorób rzadkich. W związku z tym, że występuje ono bardzo rzadko, jest także mało rozpoznawalne przez społeczeństwo. Czym tak naprawdę jest choroba Devica? Czym charakteryzuje się to schorzenie? Podczas tego niezwykle rzadkiego schorzenia występuje wiele różnych objawów, które mogą wskazywać także na występowanie innych chorób. Jako główne objawy trzeba jednak wskazać na przykład obniżenie czucia czy różnego rodzaju niedowłady. Bardzo trudno jest zdiagnozować tą chorobę tym bardziej, że tak naprawdę nie wiadomo, co i w jaki sposób ją wywołuje. Choroby rzadkie należą bowiem do mniej poznanych przez medycynę schorzeń, jednak ciągle naukowcy pracują nad nimi.


O zespole Devica w Wikipedii

Chociaż zapalenie może także dotknąć mózg, to zmiany są inne niż w przypadku stwardnienia rozsianego (SM) pod względem struktury i rozmieszczenia. W Zespole Devica zmiany charakteryzują się złogami immunoglobulin G i M razem z produktami aktywacji dopełniacza wokół pogrubionych, hialinowanych naczyń krwionośnych. Rozmieszczenie tych złogów przypomina rozmieszczenie białka akwaporyny 4 w zdrowych tkankach. Białko to tworzy kanały do transportu wody przez powierzchnię astrocytów budujących barierę krew-mózg. W przeciwieństwie do SM, w Zespole Devica zmiany charakteryzują się ubytkiem akwaporyny 4 bez względu na stopień demielinizacji, martwicy tkanek czy miejsca występowania zmian. W SM ubytek akwaporyny 4 w zmianach zależy od stopnia demielinizacji

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespół_Devica


Epidemiologia choroby Devica z Wikipedii

Zespół Devica u białych stanowi prawdopodobnie poniżej 1% zachorowań na choroby demielinizacyjne centralnego układu nerwowego. Mediana wieku zachorowania jest przed 40. rokiem życia ? około 10 lat później niż w typowym SM. 85% chorych to kobiety.

W Japonii blisko 30% chorych na SM choruje na wzrokowo-rdzeniową formę SM. Forma ta jest podobna do zespołu Devica pod względem wieku zachorowania, obrazów rezonansu, płynu mózgowo-rdzeniowego, występowania przeciwciał przeciw akwaporynie co wskazuje, że może to być ta sama choroba.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespół_Devica